Skocz do zawartości

flaga flaga

Forum bukmacherskie

0
- - - - -

Hokej w pigułce

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 jonaf

jonaf

znawca hokeja

• Użytkownicy
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 10.03.2014 - 14:15

1. Pozycje zawodników

Zastanawiałem się od czego zacząć Waszą przygodę z hokejem. Nie dużo myśląc - a początek wybrałem pozycje poszczególnych zawodników. Jest to o tyle proste, że w hokeju zawodnicy mają od góry przypisane role i przez całe życie [prawie] starają się wykomnywać swoje zadania, nie zmieniając swoich pozycji. Owszem ,czasem kontuzje wymagają, żeby czasem jakiś środkowy grał na bokach lub na odwrót, ale zakładamy, że kontuzje nie istnieją, żeby było prościej Dołączona grafika

Muszę zaznaczyć, ze hokej jest bardzo taktyczną grą. Tutaj bardzo duzy nacisk bierze się właśnie na przygotowanie taktyczne - nie ma tu miejsca na samowolkę, a każdy gracz musi wykonywać swoje polecenia. Wydaje się, że przez to, że gra jest bardzo szybko wydaje sięto niemożliwe, jednakże właśnei dzięki tej dyscyplinie taktycznej zawodnicy tak szybko moga konstruować akcje. Wydaje mi się, że tutaj częściej gra się na pamięć niż w piłce nożnej.

Opisując pozycję postaram się opisać ich rolę zarówno w ataku jak i w obronie.

Obrońca [Defenseman - D]

Dołączona grafika

Zdenek Chara w akcji

Na tafli znajduje się zazwyczaj dwóch obrońców. Obrońcy ze względu na swój sposób gry powinni być największymi graczami w drużynie, przez co skutecznie mogą blokować rywali. Jednakże można też spotkać mniej "przypakowanych" obrońców Dołączona grafika

W obronie:Głównym zadaniem każdego obrońcy jest... blokowanie dostępu do bramki swojej drużyny oraz przeszkadzanie bocznym[skrzydlowym] w przejmowaniu krążków w "narożnikach" lodowiska. Kluczem do sukcesu w obronie jest współpraca. Gdy jeden z defensorów znajduje się na boku, drugi musi znajdować się tuż przed własną bramką. Wzajemne asekurowanie się i komunikowanie się w obronie jest najważneijszym aspektem taktycznym tych zawodników.

W ataku:Obrońcy podczas ataku wcale nie są bezczynni.Otóż ich zadaniem jest przechwytywanie krążków, które są wystrzeliwane przez przeciwników. Dzięki temu obrońcy mogą bardzo często uderzać z niebieskiej linii na bramkę przeciwnika. Sprawia to, że Ci zawodnicy powinni być obdarzeni silnym uderzeniem. Nie oznacza to jednak, że ich zadaniem jest zdobywaniem bramek! Nic bardziej mylnego! Ich strzały często nie mają na celu zdobycie gola bezpośrednio, ale wprowadzenie krążka w strefę bramkową.Tam na krażek czekają już [niczym sępy] koledzy z ich drużyny.

Środkowy [Center - C]

Dołączona grafika

Sydney Crosby wykorzystuje lukę i zdobywa bramkę

Jest to zawodnik, który ma najwięcej swobody. Nierzadko jest to najlepszy strzelec w drużynie. Musi to być nie tylko kreatywny gracz [musi rozgrywać krążki ze skrzydłowymi], ale także piekielnie inteligentny. Musi w każdym momencie wiedizeć gdzie jest luka w obronie oraz gdzie są jego koeldzy, żeby w jak najefektowniejszy sposób wykorzystać sytuację.

W obronie:Znajduje się w środkowej części pola, przed bramką. Jego zadaniem może być krycie środkowego drużyny przeciwnej bądź też trzymanie pozycji w środkowej strefie i pomoc obrońcom.

W ataku:Jak już napisałem, jego zadaniem jest rozgrywanie krążka oraz wykorzystywanie błędów przeciwników. Jego celem jest strzelanie, robienie zamieszania pod bramką oraz asystowanie bocznym.

Skrzydłowy[Winger - LW , RW]

Dołączona grafika

Rick Nash ucieka obrońcy

Skrzydłowych jest dwóch: prawy i lewy. Tak jak w piłce nożnej, bardzo często lewy skrzydłowy gra "prawym kijem" [a prawy "lewym kijem], co daje mu możliwość schodzenia do środka i strzelenia bramki. Taka tendencja jest glównie zachowana w NHL.

W obronie:Skrzydłowegoma za zadanie kryć obrońców na niebieskiej linii. Skrzydłowy nie powinien dać się wyciągać aż do czerwonej linii lub wciągać w walkę o krążek w narożniku, bo daje wtedy możliwość obrońcy na celny i mocny strzał. Po odebraniu krążka – od razu go oddaje komuś z drużyny i bardzo szybko przenosi się do ataku.

W ataku:Ma dość odmienne zadanie niż Środkowy. Skrzydłowi[boczni] przede wszystkim walczą o krążki w "narożnikach" tafli. Jeśli uda mu się wygrać taką walkę to szuka krązkiem najbliższego obrońcy lub bezpośrednio zagrywa piłkę do środkowego. Alternatywą jest rozegranie samodzielne i strzał. Skrzydłowy powinien mieć wykształcony szybki i mocny strzał z nadgarstka. Można ten strzał porównać ze strzeleniem "spod kolana" w piłce nożnej. Reasumując - jest to taki strzał, na który nie ma czasu, a trzeba go oddać.

Bramkarz [Goaltender,Goalie - G]

Dołączona grafika

Anti Niemi łapiący krążek

Jest to jedyna pozycja, która raczej nie ma wpływu na atak. Jego głównym i jedynym zadaniem jest bronienie dostępu do bramki. To on jest ostatnią deską ratunku dla zespołu. Jako jedyny zawodnik w druzynie może złapać krążek, a następnie NIE MUSI go wypuścić, a wręcz przyciska go do lodu. [Inni zawodnicy po złapaniu krążka automatycznie musza go wyrzucić na ziemię].
Bramakrze są najwazniejszymi graczami, którzy mogą zatrzymać napór przeciwnika w pojedynkę. Przez fakt, że bramakrze nosza bardzo ciężki strój, dochodzi często do kontuzji tych zawodników. Tzreba jednak pamiętać, że zespoły z NHL PRZEWAŻNIE posiadają 2 rownorzędnych bramkarzy.
O dziwo bramakrze mogą czasem asystować, a nawet strzelać bramki, co nie raz sie zdarzalo, jednakże są to wyjątkowe sytuacje.

#2 jonaf

jonaf

znawca hokeja

• Użytkownicy
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 10.03.2014 - 14:17

2. Wiek zawodników

Często widzę polskojęzyczne [ale także i w obcym języku] analizy dotyczace meczów z hokeja, gdzie ktoś stara się wmówić czytelnikom, że zespół X ma przewagę nad zespołem Y, bo:

1) ma młodszy skład, więc szybciej się regeneruje

2) przeciwnicy mają stary skład, więc grają bardzo czytelnie

3) młodzi są szybsi, sprawniejsi etc.

Z takimi zarzutami się po prostu nie mogę zgodzić. Owszem, z wiekiem każdy staje się wolniejszy, potrzebuje więcej wypoczynku. Ale tutaj jest mowa o SPORTOWCACH!, którzy trenują latami, żeby ich kariera przez długie lata była owocna. Mówi się nawet, że w hokeju kładzie się większy nacisk na kondycję i sprawność fizyczna niż przy innych sportach [ile w tym prawdy? nie mnie oceniać].

Przechodząc do sedna sprawy. Bardzo często zdarza się tak, że gracze hokeja - im starsi, tym lepsi. Chodzi tu głównie o to, że nabywają oni doświadczenia, mają coraz to więcej rozwiązać taktycznych w głowach i łatwiej im się gra ze swoimi kompanami, z którymi grają już parę lat [składy w NHL raczej nie są wymieniane co sezon, a wręcz stara się scementować już posiadany skład, a przynajmniej jego szkielet].

Nie można jednak bagatelizować młodych. Trzeba przyznać rację, ze to młodzi nierzadko sa najszybszymi graczami, najbardziej zwinnymi itd.. Być może też dlatego, że z wiekiem hokeiści nabierają mięśni, co ich spowalnia. Nie można pisać, że młodzi się nie liczą w hokeju - to by było bzdurą. Chcę jednak zaznaczyć, że wiek NIE JEST aż tak bardzo istotny jak przy innych sportach. Różnica między 25 a 35 latkiem nie jest tak ogromna, jak np w piłce nożnej czy koszykówce.

Reasumując - w hokeju wiek graczy jest jak wino. Wystarczy nadmienić, że największe pieniądze [poza gwiazdami ligi] zarabiają gracze... najstarsi. Dodatkowo jednak ostrzegam, że nie można młodych graczy uznawać za pachołków, bo tak nie jest. Młodych się mniej ceni, ale to dlatego, że jescze mają czas by się wykazać

Może wydaje się ten temat nikomu nieistotny, jednak często mnie tu kłuje w oczy i chcialem nadmienić, że problem występuje. Poniżej zamieszczę paru graczy, którzy mimo wieku dalej grają świetnie. Mówi się nawet, że są oni "u szczytu formy", bo wraz z wiekiem dopracowali swój unikalny styl gry, co przy wielkim doświadczeniu daje im ważne miejsce na lodzie.

Dołączona grafika

Jarome Iginla, 36lat, hokeista z prawdopodobnie najlepsza wytrzymałością w lidze NHL. Obecnie gracz Boston Bruins

Dołączona grafika

Zdenko Chara, 36 lat, konkuruje o tytuł najwytrwalszego z Iginlą. Także gracz Bostonu Bruins.

Dołączona grafika

Niezmordowany Martin St.Louis 38 lat, ważny gracz Tampa Bay Lightining, który w tym sezonie ma już 7 bramek i 7 asyst.

Dołączona grafika

Patrick Marleu, 34 lata, walczy z San Jose Sharks o jak najlepsze wyniki przyczyniając się do tego znacznie 8 bramkami i 6 asystami.

Jednakże nie można zapominać o wspaniałych młodych:

Dołączona grafika

Matt Duchene, 22 lata, walnie przyczynił się do dobrej dyspozycji Colorado Avalanche zdobywając 9 bramek i asystując 4 razy

Dołączona grafika

Tomas Hertl, 19-latek, który podbił serca kibiców szybko punktując w swoim premierowym sezonie NHL. Na 11 punktów składa sie 8 bramek i 3 asysty.

*dane na 29 dzień października 2013 roku

#3 woof

woof

Senior

• VIP
  • PipPipPip
  • 18694 postów
  • E-mail::woof@betplatform.com

Napisano 10.03.2014 - 16:02

Świetny artykuł :brawo: >>> przyda się wszystkim taka wiedza.
- gdybyś jeszcze zechciał wyjaśnić przy okazji niuanse rozgrywek ligi NHL to zapewne wszystkim się przyda, a wiem, że wielu grających ma kłopot ze zrozumieniem wszystkich zasad tych rozgrywek

>>> umiesz wygrywać ? nie ! - to postaraj się przegrać w/g mojej strategii !!! <<<
>>> ha !!! moim zdaniem też to Ci się nie uda !!! <<<

#4 Pawbaranek

Pawbaranek

ŻUBR

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1739 postów
  • LokalizacjaPolska Południowa

Napisano 10.03.2014 - 16:11

moze nie wszystkim bo nie kazdy sie tym sportem interesuje , ale zapewnie sa tacy ze skorzystaja :)
Wygrac możesz - Przegrac musisz...

#5 woof

woof

Senior

• VIP
  • PipPipPip
  • 18694 postów

Napisano 10.03.2014 - 16:21

Wyświetl postUżytkownik pawbaranek dnia 10.03.2014 - 16:11 napisał

moze nie wszystkim bo nie kazdy sie tym sportem interesuje , ale zapewnie sa tacy ze skorzystaja :)
- oczywiście, że nie wszystkim jednak nikomu nie zaszkodzi, a dla innych są także inne tematy i dyscypliny sportu

>>> umiesz wygrywać ? nie ! - to postaraj się przegrać w/g mojej strategii !!! <<<

#6 jonaf

jonaf

znawca hokeja

• Użytkownicy
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 10.03.2014 - 20:19

Wyświetl postUżytkownik woof dnia 10.03.2014 - 16:02 napisał

Świetny artykuł :brawo: >>> przyda się wszystkim taka wiedza.
- gdybyś jeszcze zechciał wyjaśnić przy okazji niuanse rozgrywek ligi NHL to zapewne wszystkim się przyda, a wiem, że wielu grających ma kłopot ze zrozumieniem wszystkich zasad tych rozgrywek

Sam jeszcze nie znam wszystkich zasad z NHL :) ostatnio się zdziwiłem, jak bramkarz dostał karę 2 minut, za to, że złapał krążek i go "przygwoździł" do lodu. Bo okazuje się, że jak bramkarz jest poza swoim polem bramkarskim to nie może pod presją łapać krążka w NHL.  W Europie może. [bramkarze ogolnie moga łapać krążek do połowy swojej strefy gry]

P.S Postaram się na dniach napisać te różnice

#7 woof

woof

Senior

• VIP
  • PipPipPip
  • 18694 postów

Napisano 10.03.2014 - 21:06

- myślałem także o tabelach i systemie rozgrywek

#8 jonaf

jonaf

znawca hokeja

• Użytkownicy
  • Pip
  • 40 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 11.03.2014 - 01:28

Wyświetl postUżytkownik woof dnia 10.03.2014 - 21:06 napisał

- myślałem także o tabelach i systemie rozgrywek

Czyli rozumiem, że mam rozpisać co oznacza w praktyce podział na Wschód i Zachód oraz dlaczego są jeszcze "te małe tabelki" zwane dywizjami? :) Bo jeśli o to chodzi, to będzie to do zrobienia, bez porblemu :)

P.S wykasuję jak się dogadamy co i jak :)

#9 woof

woof

Senior

• VIP
  • PipPipPip
  • 18694 postów

Napisano 11.03.2014 - 08:08

- tak o to chodzi, bo pamiętam, że kiedyś jak zaczynałem zabawę z bukmacherką, to miałem z tym kłopot
- dywizja dywizji nie jest równa i ocena grających ze sobą zespołów jest trudna
// taki kiedyś miałem problem //

#10 fugazi

fugazi

Młodzik

• Użytkownicy
  • Pip
  • 39 postów

Napisano 26.07.2018 - 17:34

dentysta Wałbrzych

Wyświetl postUżytkownik woof dnia 11.03.2014 - 08:08 napisał

- tak o to chodzi, bo pamiętam, że kiedyś jak zaczynałem zabawę z bukmacherką, to miałem z tym kłopot
- dywizja dywizji nie jest równa i ocena grających ze sobą zespołów jest trudna
// taki kiedyś miałem problem //

Ja tak samo!

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników