Skocz do zawartości

flaga flaga

Forum bukmacherskie

- - - - -

Snooker

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
63 odpowiedzi w tym temacie

#1 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 15.11.2007 - 02:19

Tutaj "od czasu do czasu" napiszę coś o snookerze /snukerze/

#2 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 15.11.2007 - 03:13

tak więc... na początek, tak jak podpowiedział mi Woof, właściwie zmobilizował mnie do tego :) napiszę na czym polega snooker. wybaczcie mi od samego początku jakieś wpadki które wylapiecie, ponieważ piszę to z własnej glowy, nie kopiuję itd. może trudno uwierzyć... mniejsza z tym. co najwyżej czasami posłużę się komentarzami większych speców i statystykami...

a więc...czemu zawsze "a więc" nie wiem hehe takie fajne wyrażenie ;) hihihi hehehe ok. teraz na poważnie:

snooker to gra (odmiana bilarda) polegająca na zdobyciu jak największej ilości punktów poprzez wbijanie bil do łuz/kieszeni za pomocą kija (nie wiem jaką nazwę kto preferuje ale chyba wiadomo będzie o co chodzi) przez 2 zawodników grających przeciwko sobie (snukerzystów).
Kieszenie są rozmieszczone tak jak w "zwykłym" bilardzie, w który możemy zagrać sobie w barze/restauracji/klubie...kieszenie są rozmieszczone po jednej w każdym z rogów prostokątnego stołu i po jednej w połowie każdego z dłuższych boków stołu.
Wymiary stołu/stołów, bil itp. i dokładniejszych milimetrowych zagadnień wymienię może kiedy indziej...Od razu uprzedzam, że nie grałem nigdy w życiu w prawdziwego snookera na odpowiednim stole itd. ale postaram się Wam przybliżyć o co w tej grze chodzi. A jeśli chodzi o kursy to żadko spotyka się pewniaki (kurs 1,30 czy niższy...).

Tak na dobrą sprawę najważniejszą zasadą gry jest kolejność wbijania bil.
Oraz punkty jakie możemy otrzymać za wbicie poszczególnej bili.
Zawodnik rozpoczynający frame (czytamy frejm),lub jak kto woli frejma,musi jako pierwszą bilę dotknąć bilę koloru czerwonego za pomocą bili białej...
I tak rozpoczyna się temat bil...

biała bila - ta,w którą uderzamy kijem, za jej pomocą mamy wbić inne...
czerwona bila - za jej wbicie otrzymujemy 1 punkt, a jest ich na stole 15 (ułożonych w "trójkącie" na dole stołu... jako dół stołu będę zawsze określał stronę stołu po której są początkowo ustawione bile czerwone...) dlaczego jest ich 15 i po co zaraz wyjaśnię:

bile "kolorowe" (można je wbić dopiero po wbiciu bili czerwonej):
żółta - warta 2 punkty
zielona - warta 3 punkty
brązowa - 4 punkty
niebieska - 5 punktów
różowa - 6 punktów
czarna - 7 punktów

bile kolorowe wbijamy: czerwona...kolorowa...czerwona...kolorowa...itd.

frejma zazwyczaj (praktycznie zawsze :) ) rozpoczyna się delikatnym rozbiciem trójkąta złożonego z bil czerwonych i wycofania białej bili na górę stołu. wszystko w jednym uderzeniu. potem o wbicie martwi się przeciwnik.
tak więc ;) zawodnicy dążą do wbicia bili czerwonej, potem wbicia kolorowej, potem znowu czerwonej i kolorowej itd. wszystko byłoby pięknie do momentu kiedy nie chcemy podjąć ryzyka wbijania trudnej bili...wtedy zawodnicy się "odstawiają" lub zakładają snookera swojemu przeciwnikowi. snooker oznacza, że gracz nie może białą bilą wbić bezpośrednio po linii prostej bili czerwonej lub kolorowej. wtedy kombinuje po bandzie lub bandach tak, aby ją wbić lub chociaż dotknąć, ponieważ jeśli tego nie zrobi popełni faul (taaaak :) tak jak w piłce nożnej np. ;) ) faul ma też swoje punkty... zależy od sytuacji... jeśli gracz A nie dotknie po kolorze czerwonej wtedy konto gracza B zyskuje np. 3 punkty. Ile punktów i za jakie faule napisze w kolejnych postach...Wszystko wydaje się proste, lecz najtrudniejszą rzeczą w tej grze jest takie granie,aby za pomocą swoich umiejętności (odpowiedniego podkręcania białej bili) "dojść" na dogodną pozycję do bili następnej w kolejności...a po niej do następnej a po niej jeszcze do nastepnej itd. itd.

Kolejna ważna rzecz: czerwone bile (za 1 punkt) po wbiciu nie wracają na stół, w przeciwieństwie do "kolorowych".

Jeśli gracz wbije ostatnią czerwoną bilę musi wbić pozostałe "kolorowe" w odpowiedniej kolejności: żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa, czarna.

Nie musi wcale tego robić jeśli jego przewaga punktowa wynosi więcej niż pozostało punktów możliwych do zdobycia z wbicia bil pozostałych na stole, ale zazwyczaj każdy chce je "sobie" wbić.

Szczerze mówiąc to trudno wyjaśnić zasady gry w snookera w jednym poscie.
Jeśli ktoś ma jakieś pytania - piszcie. Postaram się odpowiedzieć najlepiej jak mogę. Niech Moc będzie z Wami.

#3 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 15.11.2007 - 03:25

zapomniałem ;) że spotkanie prowadzi oczywiście arbiter... ustawia on bile na odpowiednich miejscach na stole, podlicza punkty itd.

ważnym pojęciem jest "brake" /brejk/ czyli pojedyncze podejscie zawodnika do stolu w czasie ktorego wbija bile lub odstawia sie... czesto spotyka sie duze uznanie dla brejkow ponad 100-punktowych bo faktycznie jest to ogromny wyczyn.

brejk maksymalny do wbicia wszystkich bil (za jednym podejsciem) wynosi 147 punktow. tylko nieliczni tego dokonali, ale o tym tez kiedy indziej ;) znajde statystyke i zamieszcze ja tutaj. a co do statystyk taki "maxów" swiatowa federacja snookera (czy cos w tym stylu ;) ) bierze pod uwage tylko "oficjane" maxy czyli zdobyte w rankingowych turniejach...

pozdrawiam :) piszcie i obstawiajcie snookera :D

#4 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 15.11.2007 - 03:37

jeśli chodzi o rozgrywane w najbliższym czasie mecze:

Higgins, John - Junhui, Ding
2007-11-15 20:45:00 | Snooker» england» premier snooker league»

Robertson, Neil - O'Sullivan, Ronnie
2007-11-15 22:30:00 | Snooker» england» premier snooker league»

Junhui jest faworytem bukmacherów, tak jak O'Sullivan.
Nie obstawiałbym tych meczy. co prawda Junhui pokazał że w Anglii potrafi wygrywać (6:0 z "niesmiertelnym" ;) Davis'em) ale po irlandzkich niespodziankach trudno przewidzieć kto wygra. O'Sullivan przegrał w Northern Ireland Trophy z O'Brien'em (o którym w sumie nigdy nie słyszałem) a tu mecz z Robertsonem...Też nie wiadomo co może się stać...Nie stawiałbym na faworytów. Ale jutro/dziś ;) się przekonamy...

#5 slay

slay

Młodzik

• Użytkownicy
  • Pip
  • 69 postów

Napisano 15.11.2007 - 08:03

[quote name='trustus]brejk maksymalny do wbicia wszystkich bil (za jednym podejsciem) wynosi 147 punktow. tylko nieliczni tego dokonali' date=' ale o tym tez kiedy indziej ;)[/quote']
W kwestii lekko prostujacej - 147 to faktycznie "break maksymalny", ale wcale nie najwyzszy mozliwy. Teoretycznie mozna wbic breaka nawet 155 pkt. =)

Z drugiej strony Premier League tez rzadzi sie swoimi prawami i nie powinno sie tego traktowac jak turnieje rankingowe. Owszem, O'Sullivan przegral z O'Brienem, ale ten drugi byl wyraznie 'na fali', dochodzac az do finalu. Poza tym Ronnie od jakiegos czasu prezentuje totalne olewactwo w grze, probujac udowodnic, ze nie tylko Ken Doherty umie wygrywac mecze od stanu powiedzmy 1-5 w meczu do 6 wygranych.
Faworyzowanie Ronniego jest jak najbardziej na miejscu - w tym roku Anglikowi bedzie zalezalo chyba tylko na trzech tytulach, a wygranie Ligi jest z pewnoscia jednym z nich. Jesli tylko bedzie mial ochote na gre, Robertson nie ma czego szukac przy stoliku.
Sprawa sie troche komplikuje w przypadku Higginsa i Dinga. Obaj sa juz graczami uznanymi, choc w tym sezonie zaden z nich nie bryluje. Ding prezentuje postawe minimalnie lepsza, choc jesli go przycisnac, dalej nie radzi sobie z presja. Higginsowi na pewno pomoze olbrzymie doswiadczenie. Wiele do stracenia juz nie ma, wiec mozna liczyc na jego ofensywna gre. Szkot na pewno nie jest na straconej pozycji - zapowiada sie zacieta gra, ale jednak w roli faworyta widze tu Johna Higginsa. Jesli nie wygra, to z pewnoscia przynajmniej zremisuje ten pojedynek. Kiedys w koncu trzeba sie przelamac...

#6 zgroza

zgroza

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 1024 postów

Napisano 15.11.2007 - 09:54

heY
Fajna sprawa trustus. Dobrze, że zakładasz temat o dyscyplinie mniej popularnej ale często spotykanej u bukmacherów.
Potrzeba więcej takich osób, które będą pisały o sportach innych niż piłka nożna , hokej czy koszykówka - oczywiście nie mam nic do tych dyscyplin ale o nich mam jakieś pojęcie a o snukerze NIE.

Może Twoim śladem pójda osoby znające sie np. na bejsbolu (chyba mogę taką pisownią napisać), rugby czy krykiecie.

Nieraz chciałbym obstawić mecz z tych "innych" dyscyplin (gdy popularne rozgrywki mają przerwę-piłka) ale czasami tylko w ciemno coś ustrzelę :)
Kolejna dyscyplina do obstawiania to kolejna okazja do wygranej  :D

Tak więc z przyjemnością czekam na wskazówki, porady które będą sprzyjały ograniu bukmachera i oczywiście na typy  :cool:
heY

#7 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 15.11.2007 - 12:26

jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej warto zajrzeć na stronke:

http://snooker.pl/snooker.php

#8 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 15.11.2007 - 12:31

spoko dzieki :) zawsze cos postaram sie napisac... a co do Slay'a to w pełni się z Tobą zgadzam. wczoraj już nie miałem głowy żeby o wszystkim pisac ;0

#9 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 15.11.2007 - 12:35

dodam jeszcze, że dzisiaj o 18:00 na eurosport "1" będzie retransmisja finału Northern Ireland Trophy: S. Maguire - F. O'Brien (a przynajmniej tak podaje eurosport w swojej telegazecie)

#10 suprajs

suprajs

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 676 postów

Napisano 15.11.2007 - 15:20

Witam.. Snooker to bardzo interesujący i równie emocjonująca dziedzina sportu.. "Prawie" jak piłka nożna :D hehe O ile się nie myle to w tym roku chyba gdzies w maju były mistrzostwa świata w Snokerze.. Największym zaskoczeniem było chyba dostanie się do ćwierćfinałów młodego Robertsona.. Moim faworytem był Higgins :D dobrze się spisywał również O'Sulivan..

Chciałem dodac ze jak bede miał coś na oku to równiez dorzucę typka do tematu..

Pozdrawiam :)

#11 slay

slay

Młodzik

• Użytkownicy
  • Pip
  • 69 postów

Napisano 15.11.2007 - 17:18

Cytat

O ile się nie myle to w tym roku chyba gdzies w maju były mistrzostwa świata w Snokerze..
MS w snookerze odbywaja sie co roku. =)

#12 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 16.11.2007 - 13:36

http://147.pl/

na tej stronce znajdziecie m.in. ranking "kroczący" jednoroczny oraz "oficjalny" dwuletni...newsy, kalendarz rozgrywek itp.

chyba że będziecie chcieli żebym kopiował wszystko stamtąd tutaj, ale to chyba nie ma większego sensu :)

#13 woof

woof

Senior

• VIP
  • PipPipPip
  • 18694 postów

Napisano 16.11.2007 - 16:28

Z wielką przyjemnością przeczytałem temat - przyznam, że o zasadach tej gry nie wiedziałem nawet tyle co napisałeś - będę zaglądał moze napiszesz wiele więcej ciekawych wiadomości o tym sporcie - niestety nie pomogę bo niewiele wiem w tym temacie

#14 zboro82

zboro82

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 283 postów

Napisano 16.11.2007 - 23:36

http://www.worldsnoo...om/calendar.htm

Na tej stronce, wybierając trwającą imprezę dostępny jest livescoring. Poza tym zbliża się duuży turniej UK Championship, który powinien być szeroko pokazywany w eurosporcie. Polecam, to naprawdę wciąga. Zwłaszcza gdy Ronnie jest w formie :) Na własny użytek typowałem sobie poprzednią imprezę Nothern Ireland i stratny nie byłem :) Postaram sie w czasie turnieju podawać typy wraz z analizą (nie tylko w konkursie bet-at-home)

#15 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 17.11.2007 - 02:19

siemka elo elo :) jeśli byliście na stronkach które podałem wiecie o snookerze już wszystko...aaale...może nie zwrociliscie uwagi na to że trwa właśnie coś w stylu pucharu polski w piłce nożnej...tylko że w snookerze :) w tym roku trwa to od początku września do 2 grudnia, kiedy odbędzie sie final.
Na razie prowadzi Ronnie O'Sullivan z 10 pkt za Ding Junhui'em /niech kazdy czyta jak chce ;) / z 8 pkt...

wszystko na temat tej imprezy znajdziecie na tej stronce:
http://147.pl/articl...turnieje&_id=10

pozdrawiam

#16 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 17.11.2007 - 02:42

tutaj wpiszę swoje typy jakie obstawialem w snookerze jeśli chodzi o konkurs bet-at-home (szczerze mówiąc nigdy za często snookera nie obstawiałem na "żywo"; duże ryzyko mimo czasami niskich kursów...):

TYDZIEŃ 2.  TYPOWANIE 2.

1) Snooker, Northern Ireland Trophy 2007, 06.11.2007.
Junhui, Ding - Perry, Joe
Typ: 1 Kurs: 1,44 Bukmacher: Betway
Analiza: Junhui jest obrońcą tytułu (pokonał w zeszłorocznym finale samego Ronnie'go O'Sullivan'a 9:6). Stoły nie są ponoć "trudne" więc dobry technicznie Chińczyk tym bardziej powinien wygrać. Co prawda Joe Perry wygrał wysoko we wcześniejszej rundzie turnieju (5:1) z James'em Wattana'ą ale nie był tak wymagającym przeciwnikiem jakim na pewno będzie Ding Junhui. Miejsce w oficjalnym światowym rankingu (2-letnim): Junhui 9., Perry 18., w "kroczącym" (1-letnim) Ding 12., Perry 17. Kolejny plus dla Chińczyka.

2) Snooker, Northern Ireland Trophy 2007, 06.11.2007.
Swail, Joe - Davis, Steve
Typ: 1 Kurs: 1,73 Bukmacher: VictorChandler
Analiza: Swail pokonał, bodajże wczoraj, "niekiepskiego" Liu Song'a 5:2... Jakiś czas temu oglądałem wywiad z Davis'em w którym mówił że już wszystko osiągnął itd. itd. więc myślę że wygra Joe Swail. Kolejny plus dla Swail'a - jest o 3 miejsca wyżej w rankingu kroczącym, czyli jest w odrobinę
lepszej formie niż Davis.

3) Snooker, Northern Ireland Trophy 2007, 06.11.2007.
Robertson, Neil - Cope, Jamie
Typ: 1 Kurs: 1,86  Bukmacher: Unibet
Analiza: Robertson - 6. miejsce w rankingu, Cope - 24. Kurs wysoki - mała różnica punktów zdobytych przez obu panów w tym sezonie. Ja myślę jednak że Robertson da rade

4) Snooker, Northern Ireland Trophy 2007, 06.11.2007.
Ebdon, Peter - Gunnell, Adrian
Typ: 1 Kurs: 1,50  Bukmacher: VictorChandler
Analiza: Co prawda Gunnel wygrał wczoraj z Marco Fu 5:3 ale Ebdon, mam nadzieję, skorzysta z doświadczenia i wygra ten mecz. Ranking: Ebdon 8.
Gunnell 40.

5) Snooker, Northern Ireland Trophy 2007, 06.11.2007.
Dott, Graeme - Allen, Mark
Typ: 1  Kurs: 1,78   Bukmacher: Betfair
Analiza: Patrząc na ranking Dott (7.) powinien wygrać z 30. Allen'em, ale to ten drugi gra "u siebie". Allen wygrał pojedynek z mało znanym Rod'em Lawler"em, a Dott to przecież "porządna firma", więc stawiam na niego.

WYNIK:
6) Junhui, Ding - Perry, Joe
Typ: 1 Kurs: 1,44 Wynik: 5:2 Punkty: 2x1,44=2,88    /to był prawie pewniak/

7) Swail, Joe - Davis, Steve
Typ: 1 Kurs: 1,73 Wynik: 3:5 Punkty: 0  /50/50 forma turnieju skłaniała właśnie na Swail'a/

8) Robertson, Neil - Cope, Jamie
Typ: 1 Kurs: 1,86 Wynik: 5:1 Punkty: 2x1,86=3,72 /Robertson...po prostu "znając" obu tych zawodników wybrałem moim zdaniem lepszego...

9) Ebdon, Peter - Gunnell, Adrian
Typ: 1 Kurs: 1,50 Wynik: 5:2 Punkty: 2x1,50=3,00 /dla mnie osobiście to była jedna wielka niewiadoma :) ale "weszła" :) skłoniłem się ku Ebdonowi bo jest on starszym/bardziej doświadczonym snukerzystą niż Gunnel...

5) Dott, Graeme - Allen, Mark
Typ: 1  Kurs: 1,78 Wynik: 3:5 Punkty:0
Zakończenie tego meczu (3:5) bardzo mnie zdziwiło. Na prawdę. Dott - Allen. Dwie praktycznie przeciwne osoby jeśli chodzi o osiągnięcia światowe, rankingowe... O Allen'ie słyszałem może ze dwa razy przy okazji statystyk, nigdy turniejów... Dott natomiast uczestniczy w wielu turniejach, niemalże "non stop", zbiera punkty do rankingu, cały czas gra z najlepszymi... miejmy nadzieję, że niedługo pokaże na co Go stać...

#17 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 17.11.2007 - 02:51

a już na 22. listopada (2007 roku) są zaplanowane kolejne mecze z serii Premier League Snooker 2007:

Jimmy White - Neil Robertson

Stephen Hendry - Ding Junhui

Steve Davis - John Higgins

jeśli będą transmitowane/retransmitowane w tv dam znać (w miarę możliwości)

zawsze smak

#18 slay

slay

Młodzik

• Użytkownicy
  • Pip
  • 69 postów

Napisano 17.11.2007 - 07:31

Wyniki z poprzedniej kolejki Premier League (15.11):
John Higgins 4-2 Ding Junhui
Ronnie O'Sullivan 5-1 Neil Robertson

Jak wspomnial trustus, za tydzien nastepna kolejka.
Najmniej ciekawie zapowiada sie mecz White-Robertson. Obaj panowie walcza o czerwona latarnie i o pierwsze zwyciestwo w tegorocznym PLS. White, weteran zielonego stolika, najlepsze lata ma juz dawno za soba. Jego przeciwnik blyszczal w zeszlym sezonie (polfinal albo final MS, jesli dobrze pamietam), w tym prezentuje sie znacznie gorzej, zwlaszcza w meczach Ligi. Teoretycznie najsprawiedliwszy bylby tu remis i ku takiej opcji sie sklaniam, ewentualnie z lekkim wskazaniem w strone Robertsona. Neil musi sie w koncu przelamac, a z kim wygrywac, jesli nie z Whitem?

Hendry-Junhui to z kolei mecz z drugiego kranca tabeli - lider vs bodajze trzecie miejsce w tabeli (prowizoryczne liczenie). Przyznam, ze obaj panowie mnie zaskakuja bardzo mile. Ten pierwszy, bo rok temu skazalem go na pozarcie, a on nagle eksplodowal z forma i utrzymuje poziom do tej pory. Ten drugi, bo okazal sie kims wiecej niz jednosezonowym 'wyskokiem'. W meczu rowniez ciezko bedzie wskazac wyraznego faworyta. Hendry to ogromny, kilkunastoletni bagaz snookerowych doswiadczen, mocna psychika i umiejetnosci, ktore nie pozwalaja go lekcewazyc. Ding to mlodosc, dobry i 'pozytywny' snooker, choc jego psychika dalej szwankuje. Za to 9 breakow 100-punktowych na 17 wygranych frame'ow mowi swoje - Chinczyk bedzie sie liczyl w tym pojedynku. Na dobra sprawe moze tu pasc kazdy wynik - Hendry ma pewny polfinal, Ding - prawie pewny. Ja sie sklaniam ku doswiadczonemu Szkotowi, choc zaden rezultat mnie nie zdziwi.

#19 woof

woof

Senior

• VIP
  • PipPipPip
  • 18694 postów

Napisano 22.11.2007 - 05:00

;) >>> dzis / wczoraj JANUSZA <<< ;)

Piwko dla wszystkich - bukmacher płaci
Dołączona grafika
Powodzenia w konkursie - hej[/b]

#20 trustus

trustus

Senior

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 260 postów

Napisano 22.11.2007 - 23:24

dzieki dzieki :) wlasnie wrocilem z piwka... ale niestety ;) nie z pilsnera...ale tez bylo g.i.t. :)

poza tym dzisiaj (jak dla mnie) same niespodzianki:
Neil Robertson zremisował z Jimmy'm White'm 3:3
Ding Junhui wygrał 6:0 (!) ze Stephen'em Hendry'm

ciekawe co będzie jutro (23.11.2007.) i pojutrze (24.11.2007.)...
podam od razu z kursami itd. prosto z bet-at-home:

A CO NAJLEPSZE NIE MA REMISÓW :)

KURSY
        1                  2              data      godz.      1        2
  Gould M. - Fernandez L.  23-11-07 11:00    1,25   3,00    
  Jogia S. - Chuang L.        23-11-07 11:00    1,70   1,80    
  Joyce M. - Van Hove K.    23-11-07 11:00    1,20   3,40    
  Maflin K. - Xiao G.D.         23-11-07 11:00    1,80   1,70    
  Song L. - Wollaston B.     23-11-07 11:00    1,45   2,20    
  Spick L. - Robertson J.     23-11-07 11:00    1,75   1,75    
  Walker L. - Wallace P.     23-11-07 11:00    1,70   1,80    
  Wen Bo L. - Wright A.      23-11-07 11:00    1,20   3,40